Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało ofertę lekcji spacerowych poświęconych różnym tematom. Lato to dobry czas, by wychylić nos poza szkolne mury i korzystając ze słońca wybrać się na przechadzkę. Możemy wybrać się do praskich parków, by odetchnąć w otoczeniu kojącej zieleni, doświadczyć prawej strony miasta sensorycznie lub zanurzyć się w wielokulturową historię Pragi.

O czym szumią wierzby? - lekcja spacerowa

Miejskie parki tętnią życiem, które trudno nam dostrzec w codziennym pośpiechu. Wybierzemy się na wspólny spacer, podczas którego uważnie przyjrzymy się otaczającej nas przyrodzie.

  • Kogo spotkamy na naszej ścieżce?
  • Kto ukrywa się między gałęziami drzew?
  • Ile może unieść mała mrówka?
  • Co zjadła dziś sójka na śniadanie?
  • Dlaczego pszczoły są tak puchate?

Spróbujemy wspólnie rozwiązać te zagadki. Będziemy dotykać, patrzeć, doświadczać. Nasze spostrzeżenia uwiecznimy na kartach z ćwiczeniami. Nie zabraknie też aktywności plastycznej inspirowanej otoczeniem kojącej zieleni.

Grupa docelowa - szkoły podstawowe
Czas trwania - 90 minut

Praga w pięciu zmysłach (spacer sensoryczny)

Pragę można poznawać na wiele sposobów. Jej niesamowitą atmosferę budują ślady przeszłości, które możemy rozpoznawać wieloma zmysłami – krusząca się w palcach cegła w bramie kamienicy, zimno metalowej klamki, dźwięki tramwajów i gwar przechodniów zmierzających na bazar. Wizytę w Muzeum połączymy ze spacerem ulicami Targową, Ząbkowską i Brzeską, podczas którego uczestnicy doświadczą Pragi-Północ głównie za pomocą słuchu i dotyku.

Grupa docelowa-szkoły podstawowe
Czas trwania - 60 minut

Wielokulturowy tygiel - lekcja spacerowa

Praga to wielokulturowy tygiel. Zamieszkiwali tu i nadal zamieszkują przedstawiciele różnych religii i narodowości. W czasie spaceru zobaczymy miejsca kultu trzech religii: katolicyzmu, prawosławia i judaizmu, pomówimy o dawnych szkołach i zakładach przemysłowych. Posłuchamy opowieści o niezwykłych postaciach: koreańskich uchodźcach, Niemcu, który produkował polską galanterię patriotyczną, laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, gruzińskim świętym i pedagogu, który nienawidził szkoły.

Grupa docelowa - szkoły podstawowe i licealne
Czas trwania: 90 minut

Saska Kępa - lekcja spacerowa

Wzniesiona przez modernistycznych architektów i opiewana w piosenkach Saska Kępa to idealne miejsce na zajęcia plenerowe – nie tylko z zakresu historii sztuki. Spacerując wąskimi uliczkami wśród prawie stuletnich willi, dowiemy się, kim byli pierwsi osadnicy zamieszkujący Saską Kępę i dlaczego ten rejon Warszawy jest tak popularny wśród społeczności francuskiej. Po drodze uczniowie szkół podstawowych rozwiązywać będą różne zagadki i rebusy.

Grupa docelowa - szkoły ponadpodstawowe
Czas trwania - 90 minut

  • Terminy lekcji muzealnych - od poniedziałku do piątku
  • Godziny - od 10:00 do 14:00
  • Maksymalna liczba uczestników lekcji muzealnych - 25 osób (jedna klasa)
  • Maksymalna liczba uczestników lekcji spacerowych - 25 osób (jedna klasa)
  • Miejsce spotkania - przy kasach muzealnych, ulica Targowa 50/52
  • Koszt - 150 złotych

Zgłoszenia można kierować do Muzeum Warszawskiej Pragi, mailowo na adres edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl lub telefonicznie pod numerem 22 518 34 08