Data: 17-12-2021

                    Praga-Północ to wyjątkowa dzielnica, która zyskuje coraz większą sympatię nie tylko Warszawiaków, ale i turystów spoza stolicy. Co poza zabytkowymi kamienicami, oryginalnymi lokalami gastronomicznymi i najstarszym parkiem w Warszawie może nas tu zaskoczyć?

Praskie kapliczki

Podczas II wojny światowej, mieszkańcy Warszawy potrzebowali pocieszenia i otuchy. Opuszczanie domów było niebezpieczne, więc kościół zgodził się na odprawianie mszy poza świątyniami. W związku z tym, zaczęto budować kapliczki, w których modlono się o pokój, zdrowie i życie bliskich, a czasem także chowano zmarłych. Dziś Praga-Północ, jako dzielnica, która najmniej ucierpiała w wyniku działań wojennych, może pochwalić się ponad setką zabytkowych kapliczek.

Spacer śladem niebieskich aniołków

Rzeźby wykonane z żywicy epoksydowej i wzmocnionej metalową konstrukcją, pojawiły się w 2010 roku jako część projektu "Miasto Aniołów". Autor, artysta Marek Sułek, chciał by każda praska ulica miała swojego "anioła stróża". Dziś figurki, które można spotkać w różnych zakamarkach dzielnicy, mają za zadanie promować i zachęcać do lepszego poznania Pragi-Północ.

Ulica Mała - najbardziej filmowa ulica Warszawy

Będąc na Pradze-Północ warto wybrać się na ulicę Małą. Niewielką przecznicę upodobali sobie filmowcy. Znajdujące się po obu jej stronach XIX i XX-wieczne zaniedbane, ceglane kamienice, stały się idealną scenografią do filmów i seriali, których akcja rozgrywa się w Warszawie. To właśnie tu kręcono między innymi słynnego "Pianistę" w reżyserii Romana Polańskiego, "Dziewczęta z Nowolipek" czy serial "Kolumbowie".

Tęczowa skarbówka

Siedmiopiętrowy budynek, mieszczący się przy ulicy Jagiellońskiej 15 to praski Urząd Skarbowy. Wcześniej mieścił się tu Powszechny Dom Towarowy, który w latach 90. zyskał tęczową elewację i został przemianowany na biurowiec Rainbow Centrum. Dziś wesołe kolory budzą lekko ironiczny uśmiech, bo jak wiadomo, przeznaczenie budynku nie wszystkim kojarzy się z radosnym nastrojem.

Jamnik niczym gdański falowiec

Inaczej zwany Deską lub Tasiemcem, długi na 508 metrów, jest uważany za najdłuższy prosty budynek mieszkalny w Warszawie. Kiedy w 1972 roku oddano go do użytku, był szczytem nowoczesności z oknami wychodzącymi na dwie strony, pralniami, suszarniami i wentylatorami w garażach. W 2017 roku na jego bocznej ścianie umieszczono mural z wizerunkiem jamnika, który ma nawiązywać do nazwy budynku.