Data: 02-10-2022

Źródło: Informacja z Ministerstwa Sprawiedliwości

W towarzyszącej uroczystości dyskusji o mediacji w sprawach rodzinnych wzięli udział profesjonalni pełnomocnicy oraz mediatorzy wpisani na listę prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku.

  • Mediacje zakładają, że to członkowie rodziny są „ekspertami swojego życia”. Rodzinne mediacje pozwalają na bezpośrednią, moderowaną przez mediatora, rozmowę. Strony sporu mogą wyrazić uczucia i określić, co jest dla nich najważniejsze. Mediacje mają pomóc w spokojnym omówieniu potrzeb i ustaleniu nowych zasad działania. Pozwalają ustalić, co jest priorytetem dla rodziny. Wzrasta zaufanie do mediacji, dzięki czemu możliwa staje się zmiana kultury rozwiązywania sporów, przede wszystkim w przypadku rozwodu i separacji – podkreślił wiceminister Marcin Romanowski.

Dodał, że mediacja rodzinna okazuje się pomocna także, jeśli konflikty dotyczą rodzeństwa, rodziców czy innych krewnych (np. w razie spornych kwestii majątkowych). Taka mediacja może stać się powszechnym wyborem dla zwaśnionych członków rodzin.

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zakłada on możliwość szerszego wykorzystania mediacji w postępowaniach rozwodowych. Pomaga ona małżonkom zachować dobre relacje, a dzięki temu zapewnia ochronę dzieci w rodzinach, w których dochodzi do rozwodu.

Powstaje także m.in. projekt Upowszechnienia alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów i tworzony jest Krajowy Rejestr Mediatorów.

  • Spotykamy się z mediatorami, pełnomocnikami, sędziami. Zbieramy pomysły, aby planowane zmiany spotkały się z ich pozytywnym odbiorem. Zależy nam też, by coraz więcej osób, które mogą z niej skorzystać, było zainteresowanych mediacją – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Marcin Romanowski uczestniczył również w spotkaniu „Perspektywy rozwoju arbitrażu” w Centrum Arbitrażu i Mediacji.  Zorganizowano tam debatę nt. alternatywnych metod rozwiązywania sporów oraz wykorzystaniu mediacji w sporach między przedsiębiorcami.

  • Takie spory stanowią nieodłączną cechę obrotu gospodarczego. Zmiana toku myślenia i podejścia przedsiębiorców do rozwiązywania konfliktów i przejście na poziom myślenia biznesowego, w którym ważne są kwestie optymalizacji kosztów, czasu i działań strategicznych z pewnością wpłyną na większe zainteresowanie działalnością centrów arbitrażu i mediacji oraz częstsze korzystanie z alternatywnych metod rozwiązywania sporów – stwierdził wiceminister sprawiedliwości.

Ten artykuł jest powiązany z branżą kancelarie Praga Północ