W roku 2022 obchodzimy 78. rocznicę jednego z największych zrywów powstańczych w historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku mieszkańcy stolicy stanęli do nierównej walki w obronie swojego miasta. Walczyła cała Warszawa. Praga-Północ również.

W najbliższych dniach w miejscach pamięci złożymy kwiaty, ponownie zatrzymamy się w Godzinę "W", by oddać hołd bohaterom tamtych dni. Zapraszamy do udziału w rocznicowych uroczystościach centralnych oraz wydarzeniach organizowanych przez Urząd Dzielnicy na Pradze-Północ.

28 lipca, g. 11:00 - Mała PASTA-a, ul. Brzeska 24 – złożenie kwiatów w miejscu pamięci:

  • Żołnierze Armii Krajowej Obwodu 6-XXVI z 1 na 2 sierpnia 1944 roku przeprowadzili szturm na Centralę Telefoniczną, tzw. „Małą PAST-ę”. Powstańcom mimo odbicia budynku z rąk niemieckich nie udało się uruchomić połączenia z centralą na Zielnej w Śródmieściu. Po kilku godzinach oddziały powstańcze zostały zmuszone do odwrotu. Mieszkańcy tradycyjnie spotykają się przy ul. Brzeskiej 24, by upamiętnić wydarzenia sprzed 78 lat. Do dziś żyją powstańcy, którzy brali udział w szturmie – m.in. mjr Henryk Kokosza.

31 lipca, godzina 17:00, ul. Witkiewicza 10 – powstańcze wspomnienia mieszkańców poświęcone pamięci rozstrzelanych 1 sierpnia 1944:

  • Spotkanie będzie okazją do przypomnienia wydarzeń z okresu Powstania Warszawskiego rozgrywających na terenie Śliwic, Golędzinowa i Pelcowizny. W pierwszym dniu Powstania Warszawskiego rozstrzelanych zostało tam 13 powstańców, którzy planowali wysadzić w powietrze wiadukt kolejowy na Golędzinowie. Mieszkańcy co roku spotykają się przy pamiątkowej tablicy – w tym roku będzie wyjątkowa okazja by porozmawiać z nimi osobiście. Część z nich już odeszła, ale ich rodziny nadal tu mieszkają w domach pamiętających wojnę. W czasie spotkania wspomnienia przedstawi m.in. syn jednej z najbardziej zasłużonych dla pamięci tego miejsca postaci. Inne osoby pamiętające tamten czas przemówią poprzez okolicznościowe wydawnictwo, które specjalnie z tej okazji przygotuje Urząd Dzielnicy. Warto dodać, że zaledwie 200 m od miejsca spotkania znajduje się kamień upamiętniający zestrzelenie w 15. dniu Powstania alianckiego samolotu z pomocą dla walczącej Warszawy. Opis tego wydarzenia także znamy z zapisków mieszkańców.

1 sierpnia – Godzina “W”, g. 17:00 - Skrzyżowanie al. Solidarności/ul. Targowa

  • Punktualnie o godz. 17.00 razem z całą stolicą na minutę zatrzyma się także Praga! W tle, zgodnie z praską tradycją na budynku Galerii Wileńskiej zostanie zaprezentowana ogromna biało-czerwona flaga ze znakiem Polski Walczącej. Kilkanaście minut później na skwerze płk. A. Żurowskiego rozpoczną się uroczystości poświęcone powstaniu na terenie prawobrzeżnej Wisły. Na skwerze od 15.30 trwać będzie też piknik historyczny, który szczególnie powinien zainteresować najmłodszych. Na wszystkich czekać będzie wystawa samochodów, przedmiotów i broni z tamtego okresu, pokazy artyleryjskie oraz warsztaty historyczne.