Wystawy, tajniki druku czy kolejarstwa, wodociągi warszawskie, warsztaty botaniczne, kuluary radiowych audycji. To oczywiście nie wszystko, co można zaplanować na Noc Muzeów na Pradze-Północ. Na Pragę-Północ można będzie też dojechać bezpłatną linią muzealną ze Śródmieścia.

Kobieta w świecie Marty Bystroń i Marka Sułka - godz. 18.00-23.00, pl. Konesera 8. Marta Bystroń - artystka wizualna. Tworzy obrazy, ilustracje, projekty graficzne. Autorka humorystycznej serii ilustracji “Obrazek na dziś“. Twórczość malarska to symboliczne przedstawienia kobiet i dziewcząt w sennej, baśniowej atmosferze. Marek Sułek - artysta interdyscyplinarny, malarz, rzeźbiarz, autor wielu akcji w przestrzeni publicznej. Podczas Nocy Muzeów zaprezentowane zostaną obrazy z serii “Stories“- opowieść o świecie, który jest iluzją, o egzystencji, której każdy doświadcza inaczej, o człowieku, który w tym przypadku jest Kobietą.

Noc Muzeów w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej - godz. 18.00-23.00, ul. Marcinkowskiego 2 - W Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej zwiedzający obejrzą wystawy przedstawiające rozwój techniki ratowniczej na przykładzie pojazdów i sprzętu pożarniczego z przełomu XIX i XX w. Będą mieli również okazję poznać historię Warszawskiej Straży Pożarnej, która jest najstarszą zawodową formacją pożarniczą w Polsce. Dodatkowym elementem edukacyjnym będzie prezentacja mobilnego symulatora zagrożeń występujących w budynkach mieszkalnych.

Genius Loci - na Kłopotowskiego - godz. 19.00-24.00, ul. Kłopotowskiego 11. W nowym miejscu na mapie artystycznej Warszawy - CUT | OFFSPACE by Jaga Hupało swoje najnowsze prace zaprezentuje wiedeńska artystka Renata Darabant. Wystawa zagwarantuje bliskie spotkanie ze współczesną grafiką warsztatową, inspirowaną sztuką japońskiego drzeworytu. Jak o swojej twórczości opowiada sama artystka: “Podchodzę do obrazu obecnego w swej istocie, istniejącego nawet poza dwuwymiarowością. Genius Loci - według mitologii rzymskiej to opiekuńcza siła, sprawiająca, że dana przestrzeń jest jedyna w swoim rodzaju“.

Autoportret zbiorowy - wystawa Marii Piątek - godz. 18.00-22.00, ul. Kłopotowskiego 38/5. Rolę artysty postrzegam jako rolę świadka współczesnych mu czasów, a jednocześnie czułego obserwatora samego siebie. Dając świadectwo rzeczywistości w swoich pracach przetwarzam wszystko to, co mnie wokół spotyka i co jest w jakimś sensie mną. Moja sztuka to ustawiczny recykling - i rzeczywistości, i siebie. Czerpiąc inspiracje z zewnątrz, odwołując się do znaków kultury masowej przyswajam je na potrzeby własnego indywidualnego języka, jednocześnie zachowując możliwość komunikowania się z innymi ludźmi zanurzonymi w tym samym, co ja, kontinuum rzeczywistości. Pozwala mi to z dystansem obejrzeć i pokazać, to co we mnie i wokół mnie najtrudniejsze.

Mitologiczny Jasiński - godz. 12.00-22.00, pl. Konesera 10a, Galeria i Dom Aukcyjny ToTuart. W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Galerii i Domu Aukcyjnym ToTuart będzie można zobaczyć najnowszy cykl obrazów Dominika Jasińskiego (ur. 1981) – jednego z bardziej uznanych polskich malarzy młodszego pokolenia, od kilku lat mieszkającego i tworzącego w Portugalii. Tym razem Jasiński wziął na warsztat klasykę – “Metamorfozy“ Owidiusza, które obok Biblii stanowiły najważniejsze źródło tematów dla artystów epoki nowożytnej i inspirują do dziś.

Katedry w rysunkach Roberta Znajomskiego - godz. 18.30-23.30, ul. Konopacka 15/1a, Galeria sztuki Po Prawej Stronie Wisły. Na ziemiach polskich od pradziejów podstawowym budulcem było drewno. Z niego budowano chałupy, dwory, kaplice, kościoły. Drewno w porównaniu z kamieniem jest surowcem kruchym, mniej odpornym na działanie czynników zewnętrznych. To znajduje odzwierciedlenie w rysunkach Roberta Znajomskiego, artysty pochodzącego z Hrubieszowa, absolwenta UMCS w Lublinie. Kopuły dachów, jakby wzięte z cerkwi albo katedry gotyckiej, nie zawsze pasujące do siebie. Można się pokusić o założenie, że te niejednoznacznie narysowane budowle symbolizują ludzi i ich pogmatwane losy na ziemiach pogranicza kultur.
 
Spotkanie ze streetartem na Pradze - godz. 18.00-22.00, ul. Stalowa 33, Galeria Sztuki SPOT W. Galeria Sztuki SPOT W. zaprasza na spotkanie z artystą i znanym streetartowcem Przemysławem PRAKTISEM Sieńko w otoczeniu wystawy jego malarstwa pt. “Pewnego rodzaju symbioza“. Ekspozycja poświęcona klimatowi i mieszkańcom współczesnej Pragi-Północ. W ramach spotkania artysta otaguje koszulki zwiedzających, oczywiście tych chętnych. Czyli czeka nas pokaz handmadeowego tworzenia na ubraniach by PRAKTIS. Odbędzie się również projekcja filmu poświęconego twórczości PRAKTISA zarówno tej ulicznej jak i rysunkowej i malarskiej. Zebrane kadry z Pragi, gdzie artysta mieszka i tworzy.

Pontiseum – plenerowa ekspozycja oryginalnych pozostałości historycznych warszawskich mostów - godz. 18.00-21.00, ul. Instytutowa 1. Zwiedzanie zwykle niedostępnej, plenerowej ekspozycji oryginalnych pozostałości historycznych warszawskich mostów: mostu Kierbedzia, mostów pod Cytadelą, mostu Poniatowskiego, wygiętej na skutek pożaru konstrukcji mostu Łazienkowskiego, wymienionych na nowe elementów mostu gen. Grota-Roweckiego, przekroju tunelu metra itp, połączone z ilustrowaną zdjęciami opowieścią o historii przepraw mostowych w Warszawie. Zwiedzanie w grupach, czas trwania od 40 do 55 min (w zależności od liczby pytań i zainteresowania grupy). Wejścia tylko w grupach z przewodnikiem, wejścia o godz. 18.00, 19.00, 20.00.

Noc Muzeów na Strzeleckiej 8 - godz. 15.00-23.00, ul. Strzelecka 8, Izba Pamięci Strzelecka 8 W programie zajęcia edukacyjne dla młodzieży; zwiedzanie dla rodzin (dla dzieci zajęcia edukacyjne, dla rodzin zwiedzanie zabytkowych piwnic z przewodnikiem); zwiedzanie zabytkowych piwnic dla osób indywidualnych; diorama; projekcje filmów; quizy z nagrodami.

Nocą odmienne spojrzenia - na Pradze - godz. 18.00-01.00, ul. Białostocka 9, K and K Art Galeria. Nocą rzeźbiarze rzeźbią inaczej. Performerzy dokonują odmiennych aktów performatywnych. Muzycy odlatują w inne przestrzenie. Sugestywnie, subtelnie, surrealistycznie, sensorycznie, subiektywnie. A noc się wydłuża i ciągnie (jak guma do żucia). W K and K Art Galerii wystawa pt. “Nocą odmienne spojrzenia“ zaprezentuje twórczość klanu Kubickich: rzeźby Zofii i Jana Kubickich - seniorów rodu oraz działania performatywne Zofii Heleny Kubickiej - artystki młodego pokolenia, fotograficzki, twórczyni filmów krótkometrażowych.

Wystawa Biblii na Pradze - godz. 17.00-01.00, ul. Lęborska 8/10/1, Kaplica KChB II Zboru w Warszawie. Biblia, czyli Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu jest nie tylko księgą objawienia Bożego dla chrześcijan. Jest także dziełem literackim, które wywarło wielki wpływ na cywilizację zachodnią. Jak powstawała, jak jej tekst dotrwał do naszych czasów - to wszystko prezentuje wystawa Biblii.

Kalejdoskop, Architektura Subiektywna - w Klitce - godz. 18.00-02.30, ul. Stalowa 18, Klitka Atelier. “KALEJDOSKOP, architektura subiektywna“ - malarstwo akwarelowe Anny Stefańskiej-Gładskiej. Twórczyni zaprasza do wędrówki po akwarelowym świecie zabudowanym architekturą dostrzeganą i przeżywaną po swojemu, w którym bramy, fasady, klamki, okna i stiuki wibrują kolorami w improwizowanym rytmie, a linearność kompozycji nadaje wszystkiemu strukturę...
K.D. Wystawa towarzysząca: “Ciało“ - fotografie Julity Delbar

Noc Muzeów z Wodociągami Warszawskimi - godz. 17.00-23.00, ul. Ratuszowa róg z ulicą Jagiellońską. Ale kanał! Są takie miejsca w Warszawie, których nie można zwiedzać. Należą do nich kanały pod ulicami, na co dzień ukryte pod ziemią. Jednak z okazji Nocy Muzeów Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. umożliwi gościom obejrzenie fragmentu sieci kanalizacyjnej – komory przelewu burzowego u zbiegu ulic Ratuszowej i Jagiellońskiej. Wybudowano ją ponad 100 lat temu z wygodnym zejściem dla zwiedzających. Organizator zaprasza tylko osoby dorosłe z dokumentami tożsamości, w godz. 17.00-23.00. Jeśli będzie padać, z oględzin nici (względy bezpieczeństwa). Zejście nie jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Czas zwiedzania – 15 minut.

Noc Muzeów w Muzeum Drukarstwa - godz. 18.00-24.00, ul. Ząbkowska 23/25, Muzeum Drukarstwa. Książka, druk typograficzny oraz techniki graficzne będą tematami przewodnimi w ramach Nocy Muzeów 2023 w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Każdy odwiedzający Muzeum Drukarstwa będzie mógł obejrzeć unikatowe wydawnictwa i oprawy artystyczne, grafiki, maszyny drukarskie oraz zabytki sztuki pisarskiej. Pokazowi eksponatów z kolekcji Muzeum Drukarstwa towarzyszyć będzie możliwość wydrukowania pamiątki specjalnie przygotowanej na Noc Muzeów.

Zwiedzanie Muzeum Polskich Zegarów - godz. 19.00-01.00, ul. Wileńska 9, Muzeum Poslkich Zegarków. Muzeum Polskich Zegarów to niewielka prywatna inicjatywa pasjonatów zegarmistrzostwa. Instytucja powstała w 2018 roku, a w 2022 przestrzeń wystawy została powiększona i zmodernizowana. Na ekspozycji można będzie obejrzeć zegary wyprodukowane w Polsce - są to głównie czasomierze z okresu PRL.

Łyk Wiedzy z Muzeum Polskiej Wódki - godz. 20.00-22.00, pl. Konesera 1, Muzeum Polskiej Wódki. Muzeum Polskiej Wódki zaprasza na kolejną odsłonę Nocy Muzeów! Tuż po zmierzchu zapraszamy do budynku dawnej Rektyfikacji Warszawskiej, gdzie czeka Was wieczór pełen wrażeń. Czym jest Polska Wódka? I dlaczego jej historia nierozerwalnie wiąże się z warszawską Pragą? Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, podczas którego poznamy dzisiejsze oblicze narodowego trunku oraz odkryjemy tajniki przedwojennej wytwórni zajmującej dawniej dzisiejszy plac Konesera.
Liczba miejsc na spotkaniu ograniczona. Spotkanie skierowane do Gości pełnoletnich.

Noc Muzeów w Muzeum Warszawskiej Pragi - godz. 18.00-24.00, ul. Targowa 50/52, Muzeum Warszawskiej Pragi. W tę szczególną noc Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza do odwiedzenia nowej wystawy czasowej “Kolej na Pragę“ oraz na wieczór muzyczny z wątkami kolejowymi w tle na muzealnym dziedzińcu. W drugiej połowie XIX w. kolej odegrała kluczową rolę w rozwoju prawobrzeżnej Warszawy i okolic. Uruchomienie dalekobieżnych dróg żelaznych uczyniło z warszawskiej Pragi ważny węzeł kolejowy. Tańszy import i eksport towarów przyciągnął przemysł. Nowopowstałe kolejki wąskotorowe Marecka i Jabłonowska dowoziły nowych warszawiaków i cegłę na praskie domy, ułatwiały też dostęp do podwarszawskich letnisk.

Noc z naturą w Kamieniu - godz. 16.00-23.00. Pawilon Edukacyjny Kamień, Wybrzeże Puckie 1
Kamień zaprasza:

  • 16.00-18.00 - “Niezapominajkowe warsztaty“, na których pokażemy Wam jak zachować zapach i obraz kwiatów na dłużej - wspólnie wykonamy niezapominajkowe amulety (warsztaty rodzinne);
  • 17.00-18.00 - Plener Malarski - weźcie ze sobą ulubione farby/kredki kartki, rozgośćcie się w okolicy w atmosferze relaksu i nieskrępowanej twórczości, czerpiąc z natury;
  • 18.30-20.00 - Gra terenowa “Dobranocka nad Wisłą“ - spacer edukacyjny o charakterze gry terenowej;
  • 17.00-23.00 - Wirtualna galeria pracy dziecięcej inspirowana naturą.

Noc Muzeów w Pałacyku Konopackiego - godz. 18.00-22.00, ul. Strzelecka 11/13, Pałacyk Konopackiego. W trakcie warszawskiej Nocy Muzeów Dom Kultury Praga zaprasza na oprowadzania, podczas których goście poznają historię Ksawerego Konopackiego i jego domu oraz zwiedzą odrestaurowany XIX-wieczny budynek. Każdy uczestnik otrzyma publikację ze skróconą wersją tej opowieści. Będzie także możliwość obejrzenia filmów tematycznych i odsłuchania audiobooków. Tego wieczoru odbędzie się również wernisaż wystawy zdjęć z działalności Domu Kultury Praga w Pałacyku Konopackiego autorstwa Marka Mosińskiego.
Organizator zaproponuje też minisesje relaksacyjne ze światłoterapią, termoterapią i zapachoterapią w Przestrzeni Uważności.

Stan Rzeczywisty w Pracowni 23 oraz Goście - godz. 18.00-01.00, ul. Floriańska 12, Pracownia 23. Stan Rzeczywisty w Pracowni 23 malarki Edyty Dzierż oraz Goście: malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, tkanina, fotografia. Artyści: Julita Delbar, Edyta Dzierż, Magdalena Hajnosz, Miłosz Płonka, Joanna Świerczyńska oraz Goście: Anna Kossakowska, Saurabh Kumar /Indie, Prabhinder Lall /Indie, Tarkhan Mammadli /Azerbejdżan/Polska

Zwiedzanie pracowni malarskiej połączonej ze studiem fotograficznym - godz. 15.00-03.00, ul. Ratuszowa 11, Pracownia malarska/studio fotograficzne. Zapraszam do niezwykle klimatycznej pracowni malarskiej znajdującej się w starym, ceglanym budynku na Pradze-Północ w której oprócz tego, że będą do obejrzenia, powieszone na ścianach obrazy, rysunki, grafiki artystki, to jeszcze chciałabym udostępnić do malowania na żywo przez uczestników wydarzenia wielkie płótno (200x300cm) oraz całe spektrum narzędzi malarskich. Powstałe, wspólnie namalowane dzieło sztuki chciałabym następnie zdjąć z krosna, podzielić na równe części i wysłać w postaci pamiątek/kartek pocztowych do uczestników wydarzenia.

NOC w Pracowni Wschodniej - godz. 20.00-24.00, ul. Skoczylasa 8, Pracownia Wschodnia. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów ponownie otwieramy przed Wami całą Pracownię Wschodnią! Tego dnia, od godziny 20:00 do północy zapraszamy na nocne zwiedzanie wystaw (solowej wystawy Ady Rączki oraz wystawy fotograficznej osób tworzących Pracownie Foto), wizytę w wydawnictwie Oficyna Peryferie oraz w innych pracowniach. Oprócz oprowadzania zapraszamy również na live-printing, podczas którego będziemy drukować na koszulkach ilustracje związane z pl. Hallera.

Dawna Praga na fotografiach - godz. 20.30-23.30, ul. Łochowska 1/29, Punkt dla Pragi - Przyjdźcie do największej galerii plenerowej Warszawy, w której będziecie mogli zobaczyć jak wyglądała dawna Praga. Wydarzeniu towarzyszyć będzie nocny spacer po Szmulowiźnie i Michałowie, a także warsztaty fotograficzne. Na uczestników i uczestniczki czekają niespodzianki.

Noc Muzeum w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej - godz. 12.00-21.30, ul. Dąbrowszczaków 8 lok. 111, Rodzinna Klubokawiarnia Praska. Już trzy edycje Nocy Muzeów odbyły się w Fundacji A.R.T. W tym roku organizator zaprasza szczególnie gorąco, ponieważ obchodzi 15-lecie działalności i z tej okazji na zwiedzających będą czekały liczne niespodzianki. O godz. 12.00 Fundacja A.R.T. zaprasza na międzypokoleniowe warsztaty dla małych i dużych, a wieczorem na koncert Marcina Stycznia (ok. 19.00-20.00).

Fantastyczna Noc Muzeów z Avangardą, godz. 17.00-01.00, ul. Targowa 66/22, Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki Avangarda. Avangarda zaprasza do swojej siedziby (Labiryntu) w autentycznej praskiej kamienicy. Zwiedzając będzie można:

  • porozmawiać o fantastyce w literaturze i w filmie z gospodarzami;
  • dowiedzieć się, czym są gry RPG (obejrzeć wystawę podręczników lub wziąć udział w sesji RPG);
  • zagrać w grę planszową lub bitewną (członkowie stowarzyszenia wyjaśnią zasady);
  • obejrzeć wystawę pamiątek konwentowych (i dowiedzieć się czym właściwie są konwenty);
  • skorzystać z żywej biblioteki;
  • obejrzeć wystawę taksometrów.

A dzieci będą mogły wziąć udział w mini-grze terenowej w baśniowych klimatach!

Linia Nocna - Noc Otwarta Stacji Praga, godz. 20.00-03.00, ul. Zaokopowa 5, Stacja Praga. Zastanawiasz się, co robią artyści i wszędobylska warszawska bohema po godzinach? Jak się odpoczwa po wielogodzinnym laniu farby, miksowaniu bitów, kamerowaniu wszystkiego, co się da i graniu na scenie tylu różnych postaci, że klasyfikacja DSM-V staje się nowym bingo? Otóż - robi się tego jeszcze WIĘCEJ! Przyjdź na Noc Muzeów do Stacji Praga i rób fajne rzeczy z nami. W programie wiele przyjemności, takich jak wspólne robienie wlepek, dżemik impro, dobra muzyka, oprowadzanie po naszej siedzibie (dawna zajezdnia autobusowa!) i wiele więcej.

Noc w Radiu Warszawa - godz. 18.00-22.00, ul. Floriańska 3. Radio to niesamowita, niepowtarzalna przestrzeń, gdzie najważniejsza jest wyobraźnia. A tak - technicznie Co jest potrzebne, żeby radio grało Jaki sprzęt, pomieszczenia, wyposażenie Jacy ludzie Kto co robi w radiu i co musi umieć Czy 10 sekund to dużo czasu Do czego służą te wszystkie suwaki Dlaczego ściany w radiu są wyłożone gąbką Jeśli Cię to ciekawi - zapraszamy, by spędzić z nami wieczór i poczuć się radiowcem. Obowiązują zapisy elektroniczne, wejścia będą o pełnych godzinach 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, liczba miejsc jest ograniczona. Potwierdzenie zapisu na konkretną godzinę goście otrzymają smsem. Jego brak oznacza brak rezerwacji.

Zwiedzanie Galerii Lalek - godz. 16.00-19.30, ul. Jagiellońska 28, Teatr Baj. Od lutego 2023 w Galerii można oglądać wystawę “Bohaterowie leśnych kniei“, w której tematem przewodnim są: ludowość, wieś, folk, natura, zwierzęta, gusła, czary. Pojawi się też magiczny “Kwiat paproci“ i “Złoty kłos“. Wystawa gromadzi eksponaty autorstwa wybitnych scenografów teatru, wśród których są: Giedrė Brazytė, Mioara Buescu, Ali Bunsch, Donata Dołgowicz, Janusz Gajewski, Urszula Kubicz-Fik, Julia Skuratowa, Jan Marcin Szancer, Wacław Ujejski, Ilze Vitolina i Jerzy Zitzman. 13 maja wystawa będzie czynna w godzinach 16.00-17.00 oraz 18.00-19.30. Do Galerii Lalek organizator zaprasza widzów od 5 lat.

Poznaj Armię Zbawienia - godz. 14.00-16.00, ul. Ząbkowska 23/25 lok. 9. Armia Zbawienia (często kojarzona jako The Salvation Army) pochodzi z Londynu i działa od 1865 roku w 133 krajach. Jest jedną z największych organizacji charytatywnych na świecie. Organizacja ma swoje schroniska, szkoły a nawet szpitale.

Tajemnice Willi pod Zwariowaną Gwiazdą – zwiedzanie Willi Żabińskich w Warszawskim ZOO - godz. 19.00-22.00, ul. Ratuszowa 1/3. Warszawskie ZOO na trzy bezpłatne spacery z przewodnikiem po Willi Żabińskich. Będzie można zobaczyć dom dyrektora zoo Jana Żabińskiego oraz jego żony Antoniny, w którym Państwo Żabińscy podczas II wojny światowej uratowali kilkaset osób szukających schronienia, a także usłyszeć niesamowite opowieści na ich temat. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy od 8 do 11 maja lub do wyczerpania liczby miejsc (1 os. może zapisać max. 4 os.
mailowe - zoo@zoo.waw.pl, tytuł maila “Noc Muzeów w Warszawskim ZOO“ lub telefonicznie - 22 619 40 41 wew. 119 (w dni robocze w godz. 8:00-14:00).

DLA KOGO: osoby powyżej 12 roku życia

  • 1 grupa - godz. 19:00 – 19:40 – 20 os. - j. polski
  • 2 grupa - godz. 20:00 – 20:40 – 20 os. - j. polski
  • 3 grupa - godz. 21:00 – 21:40 – 20 os. - j. angielski