Monodram “Ściany” według tekstu Ostapa Junko zainauguruje teatralną działalność Centrum Sztuki Włączającej w nowej siedzibie na Pradze Północ. Premiera 27 stycznia.

W ubiegłym roku ogłoszony został konkurs dramaturgiczny dla młodych autorek i autorów w ramach polsko-ukraińskiego projektu „Współdzielimy przestrzeń”. Bezapelacyjnym zwycięzcą konkursu został Ostap Junko, autor „Ścian”. Zależało nam na usłyszeniu głosów dzisiejszych nastolatek i nastolatków, podjęcie z nimi rozmowy o tym, co dla nich ważne, z ich perspektywy.

Jury, któremu przewodniczyła Agnieszka Lubomira Piotrowska, rekomendowało tekst do realizacji, podkreślając jego wysoką wartość edukacyjną, potencjał teatralny i walory literackie. 27 stycznia premiera spektaklu na podstawie zwycięskiego tekstu:

  • Kiedy masz naście lat i twój świat pęka – masz poważne problemy ze zdrowiem, albo przenosisz się do innego kraju, albo wybucha wojna. Albo wszystko naraz. Kim jesteś przedtem – kim jesteś potem? Czy definiuje cię to, gdzie jesteś, czy to, skąd jesteś? Masz ze sobą plecak, metalowego słonia i zdecydowanie za dużo pytań. Jak się czujesz? I które z tych uczuć możesz otwarcie wyrazić?

Spektakl “Ściany” wyreżyserowała Ula Kijak, wystąpi Magdalena Sildatk, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej.  Ostap Junko, autor tekstu, to młody aktywista, działacz społeczny, który ma już na swoim koncie debiut teatralny. Zagrał m.in. w spektaklu „Autokorekta” w reż. Jakuba Skrzywanka w TR Warszawa. Junko jest zeszłorocznym maturzystą, pochodzi z Ukrainy, ale urodził się w Warszawie. Obecnie przebywa w Polsce, założył z przyjaciółmi Ukraiński Telegraf.

27.01.2023 (piątek)
Godzina rozpoczęcia: 19:00
Centrum Sztuki Włączającej
Ulica Skoczylasa 10/12