Lekcje muzealne przybliżające historię warszawskiej Pragi.

  • Kim byli pierwsi prascy osadnicy?
  • Jak zbudowali nową kolonię?
  • Jak wyglądała Praga w XVIII w.?
  • Jak pachniały przyprawy ze sklepu kolonialnego na ul. Targowej?

Od osady do miasteczka:

  • Praga nie zawsze była dzielnicą Warszawy. Podczas zajęć poznamy historię tej części miasta – począwszy od średniowiecznej osady, poprzez nowożytne miasteczko, aż do włączenia w granice Warszawy. Na przykładzie Pragi dowiemy się, czym była lokacja miasta na prawie magdeburskim i jakie prawa przysługiwały mieszczanom. Spróbujemy sił w analizie źródeł historycznych, takich jak herb Pragi Biskupiej, treść przywileju lokacyjnego i plany miasta.

Sensoryczna podróż w czasie:

  • W czasie lekcji poznamy historię pierwszych osadników, którzy wyprażali puszczę, by zbudować osadę nazwaną później Pragą. Przyjrzymy się widokom prawobrzeżnej Warszawy i makiecie Pragi z epoki ostatniego króla Polski. Wsłuchamy się w dźwięki miasta oraz wspomnienia mieszkańców i mieszkanek Pragi. Dotkniemy materiałów  wykorzystywanych w tutejszych pracowniach rzemieślniczych oraz przywołamy smak produkowanych na Pradze słodyczy. Na koniec rozpoznamy zapachy towarów sprzedawanych w sklepie kolonialnym, który mieścił się niegdyś w jednym z budynków dzisiejszego muzeum.

Rzeczowo o Pradze:

  • Zajęcia przybliżające najistotniejsze informacje dotyczące Pragi. Poznamy wydarzenia zmieniające losy tego miejsca oraz zagadnienia istotne dla zrozumienia specyfiki dzielnicy – wielokulturowość, rzemiosło, przemysł, handel, różnorodną i autentyczną tkankę miejską. Zwiedzając muzeum przyjrzymy się najciekawszym eksponatom, które pomogą nam aktywnie poznawać miasto i jego historię.

Lekcje dostępne dla różnych grup wiekowych. Rezerwacja: Muzeum Warszawskiej Pragi, e-mail: edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl, tel.: 22 518 34 08 - Koszt: 250 zł