Trwają prace nad planem miejscowym dla Michałowa i Szmulowizny w rejonie ulicy Objazdowej na Pradze-Północ, a konsultacje społeczne potrwają od 6 czerwca do 12 lipca 2022 roku. Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.

Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej. Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.

Obszar objęty opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Michałowa i Szmulowizny w rejonie ulicy Objazdowej ma powierzchnię około 38 ha. Położony jest we wschodniej części Dzielnicy Praga-Północ, pomiędzy ulicą Kawęczyńską i biegnącymi na nasypach liniami kolejowymi, oddzielającymi Michałów od Dzielnicy Targówek i Dzielnicy Praga-Południe.

To jeden z ostatnich zwartych obszarów dawnej zabudowy w Warszawie i miejsce szczególne w historii naszego miasta. Zachowała się na nim oryginalna przedwojenna architektura i atmosfera starej Warszawy- zabytkowe stylowe kamienice, d. fabryka sprężyn "Drucianka" i 100- letni budynek spichlerza dawnego Młyna Michla. To właśnie w zakładach przemysłowych "Drucianki" rodzi się polski ruch robotniczy. W sąsiedztwie obszaru, przy ulicy Kawęczyńskiej znajduje się największy kościół przedwojennej Warszawy - Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego z kompleksem zakonnym, a zaledwie parę kroków dalej zabytkowa zajezdnia tramwajowa. Inne ciekawe miejsce w pobliżu, to zespół szkół przy ulicy Otwockiej 3. Przed wojną były tu cztery szkoły, a po wojnie pierwsza siedziba warszawskiego ratusza.

Plan miejscowy jest sporządzany, aby:

  • zachować i ochronić szczególne wartości zabytkowe tej części Pragi, jej układ urbanistyczny, budynki oraz inne obiekty,
  • wypracować szczegółowe wytyczne, które pomogą uporządkować i uzupełniać kwartały istniejącej zabudowy,
  • rozwijać obecne funkcje mieszkaniowe, usługowe, społeczne, kulturalne i oświatowe,
  • zachować i ochronić istniejącą zieleń oraz dać możliwość uzupełniania obszaru o nowe skwery, zieleńce, ogródki, trawniki i zadrzewienia,
  • ustalić wskaźniki parkingowe,
  • określić zasady modernizacji, budowy i rozbudowy lokalnego systemu komunikacyjnego,
  • utworzyć powiązania przestrzenne z Dzielnicami Targówka i Pragi-Południe oraz odnowić powiązania z środkową częścią Pragi- Północ (ciąg ulic Kawęczyńska – Ząbkowska),
  • stworzyć formalno-prawne podstawy do wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Ponowne, częściowe wyłożenie do publicznego wglądu miejscowego planu wynika z rozpatrzenia uwag zgłoszonych po jego pierwszym wyłożeniu. W związku z wydanymi decyzjami administracyjnymi, do planu zostały wprowadzone korekty dotyczące układu komunikacyjnego oraz parametrów zabudowy i zagospodarowania terenów po d. zakładach przemysłowych "Drucianka". Ponownemu, częściowemu wyłożeniu do publicznego wglądu podlegają wyłącznie wyróżnione części rysunku i tekstu planu.

Chcesz wziąć udział w konsultacjach? Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć charakter sformalizowany – to znaczy swoje uwagi trzeba zgłosić na piśmie albo podczas spotkania on-line. Każdy może złożyć uwagi do planu i proponować zmiany, jeśli jego zdaniem powinny zostać wprowadzone w przygotowanym projekcie planu, zanim stanie się on obowiązującym prawem. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta, czy reprezentuje się tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez Prezydenta i radnych.

Na temat planu będziemy mogli porozmawiać:

  • na dyskusji on-line 14 czerwca (wtorek) o godzinie 17:00 na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie, na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym.
  • na dyżurze telefonicznym projektanta planu we wtorki 14 i 21 czerwca w godzinach 13.00 – 16.00 pod numerem telefonu 22 325 81 08.

Możesz złożyć uwagi do projektu planu do 12 lipca 2022 roku.

Jak złożyć uwagi do planu?

  • podczas dyskusji publicznej on-line
  • mailowo na adres sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl
  • drogą pocztową na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
  • osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy
  • możesz skorzystać z umieszczonego w ePUAP formularza ogólnego lub skorzystać z formularza samej uwagi do projektu planu, który jest zamieszczony powyżej.