Wczoraj policjanci złożyli wizytę młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Ruy Barbosy z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie na Pradze-Północ. Tematem rozmowy była agresja i przemoc w środowisku rówieśniczym, zagrożenia w przestrzeni publicznej, ale też przemoc w Internecie i hejt. Policjanci tłumaczyli czym charakteryzuje się przemoc, jak zareagować, kiedy znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji bądź jesteśmy jej świadkami. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w dyskusji.

W spotkaniu z młodzieżą szkolną uczestniczyły policjantki z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI - kom. Paulina Onyszko i mł. asp. Katarzyna Kosmala oraz podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Stołecznej Policji.

Głównym tematem omawianym przez policjantów było zjawisko agresji i przemocy w środowisku rówieśniczym, w przestrzeni publicznej i internetowej.

Funkcjonariusze wyjaśniali, jakie są formy znęcania się fizycznego i psychicznego. Tłumaczyli, jak zadbać o własne bezpieczeństwo "na mieście", czy podróżując komunikacją oraz jak zareagować, kiedy znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji bądź jesteśmy jej świadkami. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji, podawali przykłady znanych im zachowań, które cechują osobę stosującą agresję bądź przemoc. Zadawali również dużo ciekawych pytań.

Dużo uwagi poświęcono również na wyjaśnienie zjawiska hejtu. Policjanci omówili przepisy karne związane z umieszczaniem w sieci nieprawdziwych treści i zagrożenia w cyberprzestrzeni. Podkreślali, jak niebezpieczne jest przesyłanie własnych zdjęć i nagrań obcym osobom.

Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na zachowania świadczące o demoralizacji nieletnich. Tłumaczyli, kiedy nieletni może odpowiadać prawnie za swoje czyny.

Policjanci wyjaśnili też, czym jest stalking i jaka odpowiedzialność karna grozi osobie popełniającej takie przestępstwo.