Tradycyjni rzemieślnicy z Warszawy mogą korzystać z oryginalnego pomysłu promocji i sprzedaży ulicznej – Roweru Rzemieślniczego. Ten projekt wsparty finansowo przez stołeczny Ratusz to element rewitalizacji warszawskiej Pragi.

Wygląda jak skrzyżowanie PRL-owskiego saturatora z przedwojenną rikszą. To rower typu cargo – trzykołowy ze skrzynią z przodu, baldachimem i wymiennymi szyldami. Został wykonany wspólnymi siłami z działaczami na warszawskiej Pradze i składa się z części z lokalnych zakładów – jedna z firm wykonała ramę i skrzynię, inna stelaż, jeszcze inna dała rurki, kolejna tkaniny itd. W efekcie powstało mobilne stoisko dla tradycyjnych warszawskich rzemieślników, aby mogli promować oni swoje pracownie i unikatowe usługi, wychodząc w teren do ludzi w mieście.

Autorami projektu są Józefina Jarmużewska i Jacob Dammas, polsko-duński duet, który tworzy projekty kulturalne i filmy dokumentalne w Kopenhadze i Warszawie. W stolicy prowadzą stowarzyszenie Praga360 i kreatywną firmę StudioJOT.

  • Pomysł urodził się na początku 2016 roku, kiedy pomagaliśmy mistrzowi cukierniczemu Krzysztofowi Sierskiemu przy promocji jego pracowni, której historia sięga 1971 r. On uczył się od przedwojennych fachowców, po czym kontynuował i rozwijał te unikatowe przepisy na pyszne wyroby cukiernicze. W ostatnich latach jednak coraz ciężej było utrzymać się ręcznej produkcji, zwłaszcza w lokalizacji, gdzie dociera coraz mniej ludzi. Więc wymyśliliśmy koncept na mobilne rowerowe stoisko, żeby pan Krzysztof i inni tradycyjni rzemieślnicy, mogli spotkać ludzi na ulicy, bazarze, festynach i opowiadać o historii swoich pracowni, a przy okazji prezentować i sprzedawać swoje produkty i usługi – opowiada Józefina Jarmużewska.
  • W tym samym roku wygraliśmy na ten projekt grant z miasta stołecznego Warszawy i mając wkład rzeczowy od naszych lokalnych partnerów na warszawskiej Pradze mogliśmy zaprojektować i wykonać Rower Rzemieślniczy – dodaje Jacob Dammas.

Pierwszy raz Rower – wraz z panem Krzysztofem – wyjechał na ulice miasta latem 2016 r. Uczestniczył wtedy w trwającej dwa miesiące inicjatywie ulicznej Otwarta Ząbkowska na warszawskiej Pradze.

W kolejnych latach Rower brał udział w wydarzeniach organizowanych przez Urząd Dzielnicy Praga-Północ i przez Muzeum Warszawskiej Pragi. W muzeum stacjonował w holu głównym jako ruchoma ekspozycja służąca promocji tradycyjnych rzemieślników.

W tym roku powrócił na praskie ulice – w kwietniu pojawił się na Garażówce na nowym Bazarze Różyckiego na warszawskiej Pradze. 13. maja będzie go można zobaczyć podczas Nocy Muzeów na podwórku Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56. Z kolei 18. czerwca pojawi się na pikniku na Bielanach podsumowującym tegoroczną edycję kampanii „Rowerowy Maj”.

Wyjazdy w teren Rowerem odbywają się w zależności od możliwości logistycznych. Ponadto tradycyjni warszawscy rzemieślnicy, którzy są w potrzebie, mogą zgłosić się w sprawie bezpłatnego wypożyczenia Roweru na adres email: rower@studiojot.pl

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.