Już po raz szesnasty Zarząd Dzielnicy Praga-Północ wyróżnił organizacje i mieszkańców, który promują Dzielnicę poza jej granicami i odznaczają się szczególnym zaangażowaniem w życie społeczne Pragi-Północ.

Po raz szesnasty Zarząd Dzielnicy Praga-Północ zaprosił mieszkańców na Jarmark Floriański. Ulica Floriańska zapełniła się rzemieślnikami, jubilerami i lokalnymi sprzedawcami.

Część artystyczną Jarmarku otworzył imponujący pokaz UKS Axel Jagiellonka. Zespół taneczny Axel to sekcja Uczniowskiego Klubu Sportowego Jagiellonka działającego od ponad 20 lat przy Szkole Podstawowej nr 50. Kolejne występy poszczególnych grup wprawiały w zachwyt mieszkańców zebranych wokół sceny.

Po pokazie na scenie pojawiła się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza, która zaprezentowała znane wszystkim przeboje, te klasyczne, jak i najnowsze hity radiowe, w aranżacji z udziałem orkiestry i wokalistów. Na sam koniec ich występu Orkiestra wykonała praski szlagier Chodź na Pragę ze specjalną dedykacją dla wszystkich zebranych Prażan. Od tego występu płynnie przeszliśmy do prezentacji przygotowanej przez Praskie Małmazyje – zespół, który na Pradze-Północ znany jest chyba wszystkim, a tworzą go seniorzy. W ich repertuarze znajdują się klasyki praskiego i warszawskiego folkloru, ale nie brakuje też innych utworów, w tym piosenki żołnierskiej.

Przedstawiciele Szkoły Muzyki Rozrywkowej Your Melody, przy akompaniamencie trąbki i keyboardu, wykonali wszystkim znane hity muzyki polskiej i zagranicznej, a publiczność się roztańczyła i przygotowała na występ kolejnego zespołu.
zdjęcie Justyny Jary podczas Jarmarku Floriańskiego(otwiera się w nowej karcie)
 
Przed samą uroczystością wręczenia Florianów na scenie pojawiła się Justyna Jary i Alegancka Kapela z praskimi balladami, a Justyna Jary ze swoim charakterystycznym zachrypniętym głosem zaczarowała praską publiczność. Przed występem Kabaretu OT.TO, który dwukrotnie bisował, przyznane zostały tegoroczne Floriany.

Podczas całego wydarzenia mieszkańcy mogli wziąć udział w zabawach z pytaniami dotyczącymi Dzielnicy i wygrać bony upominkowe ufundowane przez Galerię Wileńską.

Zarząd Dzielnicy Praga-Północ wyróżnił za promocję Dzielnicy:

  • Wydawnictwo Skarpa Warszawska – misją Wydawnictwa i jej flagowego magazynu Skarpa Warszawska od samego początku jest popularyzowanie wiedzy na temat Warszawy, zarówno jeśli chodzi o jej bogatą wielowiekową historię, jak i najważniejsze bieżące wydarzenia kulturalne. Na łamach „Skarpy Warszawskiej” czytelnicy mogą znaleźć szereg artykułów dotyczących dziejów poszczególnych dzielnic i ulic Warszawy, najważniejszych budynków miasta oraz kluczowych dla jego historii postaci. W lutym br. magazyn „Skarpa Warszawska” był w całości poświęcony warszawskiej Pradze. Ukazała się  także książka Pani Joanny Kiwilszo „Historia Pragi życiorysami pisana”, opisującą losy dwudziestu dwóch rodzin związanych z tą częścią stolicy.
  • płk Bronisław Maciaszczyk ps. "Józef" – weteran walk o niepodległość Polski, Powstaniec Warszawski, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari (najmłodszy uczestnik sierpniowego zrywu włączony w poczet kawalerów VM). Pułkownik Maciaszczyk brał udział w walkach po stronie praskiej. Ciężko ranny wydostał kolegę spod niemieckiego ostrzału. Żywo zaangażowany w działalność społeczną, honorowany w całej Polsce, a także poza jej granicami.
  • Fundacja ART – Fundacja działa na Pradze-Północ, prowadzi dwa praskie lokale: Rodzinną Klubokawiarnię Praską i Praskie Centrum Społecznego Rozwoju przy ulicy Dąbrowszczaków 8. Dzieci, rodziny, seniorzy przychodzą tu co tydzień na różne warsztaty, zajęcia, spotkania, po pomoc psychologa i innych specjalistów. Nagroda przyznana została za promocję Pragi-Północ, za zapewnienie szerokiej oferty wydarzeń i działań na rzecz mieszkańców dzielnicy w różnych grupach wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów.

Laureatom serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że Praga-Północ co roku może doceniać mieszkańców i organizacje, które wyróżniają się szczególnym zaangażowaniem w życie społeczne Pragi.