W połowie 1940 roku na Pradze-Północ powstała przeszło tysięczna armia podziemnej Polski. W przededniu wybuchu Powstania Warszawskiego liczyła ona już ponad 8 800 żołnierzy, łączników i sanitariuszek. VI Obwodem Armii Krajowej dowodził płk Antoni Żurowski, oficer 32. Modlińskiego Pułku Piechoty, a w 1939 roku dowódca samodzielnego batalionu KOP „Bereźne”.

Zadania, jakie zostały przydzielone płk. Żurowskiemu, wymagały zdobycia około 50 obiektów, w tym koszar 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, które znajdowały się przy ulicy 11 Listopada 16. Otrzymał również rozkaz zabezpieczenia przepraw przez Wisłę, a w razie braku możliwości utrzymania zniszczenia ich.

Już przed godziną 17.00 1 sierpnia Niemcy zaczęli strzelać do mieszkańców, a przesuwając godzinę policyjna na godzinę 18.00, chcieli sparaliżować życie na Pradze. Pomimo braku uzbrojenia oddziały VI Obwodu rozpoczęły walkę i uderzyły na warsztaty kolejowe przy ulicy Oliwskiej, koszary policyjne na Golędzinowie i stację Warszawa-Praga.

Na ulicach pojawiły się czołgi, wobec których powstańcy byli bezbronni, a pozycji nie można było utrzymać. Jedna z grup powstańców miała za zadanie wysadzić w powietrze wiadukt kolejowy nad ówczesną ulicą Modlińską (obecnie ulica Jagiellońska) na Golędzinowie. Akcja ta nie powiodła się z powodu silnego ostrzału ze strony niemieckich żołnierzy, którzy stanowili obsadę tego obiektu. Oddział powstańczy zaczął się wycofywać w kierunku stacji Warszawa-Praga. Na polu między Golędzinowem i Śliwicami dostali się pod silny ostrzał tzw. Bahnschutz'ów i wojska z rejonu dworca kolejowego. W tym starciu 1 sierpnia zginęło 13 powstańców.

Powstańcy w rejonie Pragi Centralnej odznaczali się największymi sukcesami. Zdobyli gmachy Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej przy ulicy Targowej 74, Urząd Telefoniczny na Ząbkowskiej, Mennicę Państwową oraz Szkołę Techniczną. Ulicami jeździły niemieckie czołgi. Nie można było tworzyć barykad, co utrudniało walki powstańcze. Powstańcom udało się zatrzymać ruch na ulicy Radzymińskiej.

Ważnym punktem na Pradze-Północ był Dworzec Wschodni. Walkami w tej okolicy dowodził Henryk Małowidzki. Udało się zdobyć zabudowania kolejowe przy ulicy Markowskiej i Brzeskiej oraz zajezdnię kolejową przy ulicy Kawęczyńskiej.

Powstańcy zdobyli zapasy żywności z Rzeźni Miejskiej, która znajdowała się przy ulicy Jagiellońskiej 1. Część żywności trafiła do ludności cywilnej. Niemcom nie udało się wkroczyć do obiektu od strony ulicy Krowiej i Sierakowskiego, co było niewątpliwym sukcesem działań powstańczych.

Saperzy otrzymali od dowództwa VI Obwodu specjalne zadania – utrzymanie wiaduktów kolejowych nad ulicami Targową i Jagiellońską, zajęcie mostu Poniatowskiego i mostu Kierbedzia. Zaplanowane ataki na mosty ze strony praskiej nie powiodły się, a pozycje w tym rejonie dzielnicy zostały odizolowane.

3 sierpnia dowódca VI Obwodu Praga płk Antoni Żurawski, który nie widział szans na przejęcie dzielnicy, zdecydował o zaniechaniu akcji powstańczej i powróceniu do konspiracji. Jego rozkaz brzmiał: „Oddziały zakonspirować! Przystąpić do organizowania ochotniczych uzbrojonych grup i dokonać przerzutu na lewy brzeg Wisły!”. Powstańcy rozproszyli się wśród ludności. Wielu Prażan kontynuowało walkę na lewym brzegu. W kolejnych tygodniach Niemcy wywieźli część mieszkańców Pragi do obozów koncentracyjnych.

10 sierpnia zaczęło się radzieckie natarcie na Pragę, które zakończyło się sukcesem Rosjan. Po 4 dniach Praga została całkowicie opanowana. W czasie trwających walk Niemcy wysadzili mosty Poniatowskiego, kolejowe i Kierbedzia.

Skład osobowy dowództwa Obwodu VI Praga:

  • Komendant – ppłk piech. Antoni Władysław Żurowski „Andrzej”, „Bober”, „Papież”
  • Zastępcy – ppłk art. Henryk Bełdycki „Stefan”, mjr piech. Kazimierz Lichodziejewski „Tara”
  • Oficer informacyjny – por. Edward Tomaszewski ‘Anioł”
  • Kwatermistrz – kpt. Stanisław Ułasiewicz „Zamożny”
  • Oficer broni – por. Franciszek Görick „Franek”
  • Oficer łączności – ppor. Łącz. Wiktor Urban „Gromicz”
  • Oficer saperów – por. rez. Piech. Lucjan Zaruski „Władysław”
  • Sanitariat – kpt. Dr med. Mieczysław Ropek „Miecio”
  • Komendant WSOP – kpt. Rez. Ludwik Pągowski „Ludwik I”, „Notecki”
  • Komendantka WSK – por. Stanisława Stodulska „Ewa”
  • Kapelan – ks. dr prałat Franciszek Borowiec „Junosza”
  • Kompania osłony sztabu – kpt. Piech. Konstanty Pędzikowski
  • Kompania DB Kedyw – por. kaw. Bolesław Ostrowski „Elektryk”