Oryginalnie "Trasę Tysiąclecia" planowano jako odcinek szybkiego ruchu dla samochodów i miała łączyć dwie części prawobrzeżnej Warszawy - Pragę-Północ z Pragą-Południe. Miał ona przebiegać w dość gęsto zabudowanej tkance prawobrzeżnej Warszawy. Szybki ruch tuż pod oknami kamienic. Koncepcja ta po latach okazuje się być przestarzała i nieprzystająca do potrzeb współczesnego miasta. Widzimy potrzeby dzisiejszych metropolii i chcemy na nie odpowiedzieć.

Zależy nam przede wszystkim na:

  • podnoszeniu jakości przestrzeni publicznej, z dużym akcentem na ruch pieszy,
  • zwiększaniu ilości terenów zielonych, w związku ze zmianami klimatycznymi,
  • wprowadzaniu ułatwień w komunikacji.

Zależy nam, by ten obszar mieszkańcy mogli wykorzystać zarówno jako codzienny skrót w drodze do pracy lub szkoły, a także jako przyjemną trasę spacerową i miejsce spędzania czasu. Projekt przewiduje utworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej, tras dla pieszych i rowerzystów oraz nowe nasadzenia.

Proponowany przebieg "Trasy Tysiąclecia" biegnie od al. Solidarności prostopadle przez ulice Radzymińską i Kawęczyńską. Za ulicą Kijowską wpada w tunel pod trasą kolejową i dworcem PKP Warszawa Wschodnia. Dalej biegnie ulicami Żupniczą i Mińską, aż do ulicy Grochowskiej.

Podczas konsultacji z mieszkańcami i mieszkankami chcemy dowiedzieć się:

  • czy nasz pomysł odpowiada na potrzeby lokalnej społecznosci, a szczególnie Szmulowizny i Kamionka
  • czego warszawiacy oczekują od miejsc, które powstaną na tym terenie
  • czy zaproponowana zieleń spełni oczekiwania

Koncepcję, którą konsultujemy chcemy wpisać w dalsze plany przestrzenne, które będą obowiązywać w mieście. Dawna koncepcja "Trasy Tysiąclecia" znajduje się jeszcze w aktualnym Studium. Chcielibyśmy, aby nowa koncepcja znalazła się w projekcie nowego Studium, nad którym pracujemy.

Spotkanie online 12 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00

  • na YouTube – możesz oglądać spotkanie i zadawać pytania na czacie
  • na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym. Sprawdź wcześniej, jak działa ZOOM, zrób test na https://zoom.us/test, żeby nic Cię nie zaskoczyło i żeby uczestnictwo w dyskusji przebiegało bez żadnych niespodzianek.

Punkty konsultacyjne w czwartki w godzinach 16.00 - 19.00

  • 21 kwietnia  w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Kawęczyńskiej 2
  • 28 kwietnia w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul.Grochowskiej 274, sala numer 305

Lub pod adresem mailowym - dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl.