Do 15 listopada 2021 roku potrwają konsultacje społeczne nad gminnym programem rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy.

Miasto Stołeczne Warszawa opracowuje nowy projekt rewitalizacji miasta. Na wstępie zostaną ustalone granice obwodu, który jest zdegradowany i potrzebuje wsparcia w pierwszej kolejności.

Projekt na lata 2015-2022, który miał za cel modernizację prawobrzeżnej części Warszawy kończy się. Ciągle jednak po tej stronie Wisły są obszary, które wymagają specjalnego miejskiego wsparcia, aby zwiększyć komfort życia ich domowników i wyrównać ich szanse względem innych warszawiaków. Dodatkowo regulacje prawne z 2015 roku gwarantują  zastosowanie nowoczesnych narzędzi, które pozwalają na bardziej uporządkowaną zabudowę mieszkaniową umożliwiającą komfortowy dostęp do żłobków, szkół czy terenów zielonych.

Na polecenie m.st. Warszawy przeprowadzono diagnozę, dzięki której wiadomo, gdzie znajdują się tereny szczególnie zdegradowane i wymagające natychmiastowych interwencji. Z badania wynika, że są to regiony, których również ich mieszkańcy częściej borykają się z rozmaitymi problemami społecznymi i pomimo dużych działań reralizowanych od wielu lat, to przede wszystkim dzielnice prawobrzeżnej Warszawy są w najtrudniejszym położeniu.

Zaczynające się konsultacje społeczne w podstawowym etapie dotyczą tylko wyboru terenu, który zostanie zawarty w proponowanym projekcie. Natomiast w kolejnych etapach m.st. Warszawa razem z mieszkańcami roztrzygnie o szczegółach programu.

W ramach mijającego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji prowadzonego przez Stolicę od 2015 roku udało się polepszyć komfort życia wielu mieszkańców prawobrzeżnych dzielnic, np. na Pradze-Północ w 2008 roku tylko 2% z 441 miejskich obiektów było zaopatrzonych w ogrzewanie centralne, a teraz dostęp do tej usługi ma 56% lokali. Co więcej – wykonano całościową transformację 741 lokali mieszkaniowych, czyli między innymi wymieniono dachy, stropy, wszystkie instalacje i dokonano remontów klatek schodowych. Oprócz budynków mieszkalnych odnowiono również między innymi Teatr Baj, Centrum Przedsiębiorczości Targowa i Pałacyk Konopackiego.

Rewitalizacja jest procesem, który służy temu, aby rejony miasta, gdzie gromadzą się kłopoty – przede wszystkim społeczne – doprowadzić do poziomu, w którym nie będą odróżniać się od reszty miasta. Jego przebieg, w tym czas organizacji, regulują przepisy ustawy o rewitalizacji. Wybór terenu określonego do modernizacji wykonywany jest w oparciu o odpowiednie wskaźniki.

Terminy spotkań z mieszkańcami:
12 października (online) o godzinie 18.00
14 października (online) o godzinie 18.00
18 października (poniedziałek) w  godzinach od 15:00 do 18:00, punkt informacyjny w Klubokawiarni Międzypokoleniowej przy ulicy Stalowej 29
20 października (online) o godzinie 18.00

Mieszkańcy Pragi-Północ, chcący wziąć udział w spotkaniach online mogą wysłać swoje zgłoszenie na maila:
rewitalizacja@um.warszawa.pl.