Wielkie sprzątanie nad Wisłą odbędzie się w sobotę 22 kwietnia. Tylko do najbliższego piątku – 14 kwietnia – chętni mogą rejestrować się do wspólnej akcji Operacji Czysta Rzeka. Do wiosennych porządków zachęcają też inne organizacje.

22 kwietnia miliony ludzi na całym świecie będą obchodzić Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto ma ponad 50-letnią tradycję. W 2009 r. zostało ustanowione przez ONZ Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Odbywa się wtedy wiele akcji, których celem jest promowanie proekologicznych postaw.

Jednocześnie, w tym dniu w 190 krajach na całym świecie świętuje się World Clean-Up Day – Sprzątanie Świata. Ta inicjatywa została zapoczątkowana w 2008 r. w Estonii, kiedy po raz pierwszy zebrało się 50 tys. osób, aby przez 5 godzin sprzątać śmieci na terenie całego kraju. Od tamtej pory projekt rósł, dołączały do niego kolejne państwa i stowarzyszenia. Od pięciu lat wolontariusze dbają również o warszawskie brzegi Wisły.

Dzielnica Wisła zaprasza w tym dniu do włączenia się w akcję wspólnego sprzątania nad rzeką razem z Operacją Czysta Rzeka. To największa akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce. Inicjatywa działa od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy ponad 2 tys. wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci.

Akcja odbędzie się wzdłuż całego warszawskiego odcinka Wisły, ale odcinek od Pawilonu Edukacyjnego Kamień do Plaży ZOO (Rusałka) na Pradze-Północ przejmą wolontariusze Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w ramach Drużyny Dzielnica Wisła. Początek akcji 22 kwietnia o godz. 12:00 przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień (miejsce zbiórki). Po sprzątaniu organizatorzy zapraszają do pełnego atrakcji Miasteczka Operacji Czysta Rzeka pod Pawilonem Edukacyjnym Kamień.

  • Każdy zarejestrowany wolontariusz otrzyma worki, rękawiczki do sprzątania, a także upominek. Można wybrać pamiątkową koszulkę dla siebie – albo prezent dla planety: zasadzenie drzewa w imieniu wolontariusza. Dzielnica Wisła od lat propaguje aktywne postawy na rzecz warszawskiego odcinka Wisły. W tym roku zaczęliśmy już w marcu i mamy zamiar z zaangażowaniem dbać o ulubioną przestrzeń mieszkanek i mieszkańców Warszawy – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy w stołecznym ratuszu.