Wystawa „Sztuka haftu” to wybór około 40 prac z domowej kolekcji obrazów i wyrobów z zakresu sztuki użytkowej, przedstawiających piękno zamknięte w kwiatach. Prace prezentowane w Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Pradze-Północ powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat, jednak tematyką jednoznacznie wpisują się w konkurs #Warszawawkwiatach.

Monograficzna wystawa prac Jolanty Lewandowskiej to dorobek twórczy jej życia, ukazujący ewolucję kolorystycznej wrażliwości autorki, jak również proces doskonalenia warsztatu rzemiosła. Obrazy powstały na podstawie roślinnych wzorów, dostępnych w czasopismach i sklepach branżowych.

Jolanta Lewandowska z wykształcenia jest technikiem analitykiem medycznym, jednak swoje życie poświęciła rodzinie i pasji. Przestrzenią, w której się spełnia jest dom, który stworzyła, który na każdą porę roku stylizuje własnoręcznie wykonanymi dodatkami i ozdobami. Rękodzieło jest tradycją, kultywowaną w jej rodzinie od pokoleń. Każda kobieta wyspecjalizowała się w innej technice rękodzieła: haftowały, robiły na drutach, szydełkowały… Jolanta na pierwszy kurs hafciarski zapisała się w szkole podstawowej i obecnie specjalizuje się w takich rodzajach haftu jak: haft płaski, haft krzyżykowy, haft richelieu, haft gobelinowy, haft wełniany, haft półkrzyżykowy, haft ze stepnówką. Jej twórczość została wielokrotnie nagrodzona przez burmistrza Gryfina za artystyczną scenografię oraz twórczy wkład w wystrój miasta. Jej prace uświetniły wystawy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, na EXPO w Warszawie.

Prace możecie podziwiać codziennie w godz. 10.00-20.00 w Pawilonie Edukacyjnym Kamień (ul. Wybrzeże Puckie 1).

22.05.2023 (poniedziałek)
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Pawilon Edukacyjny Kamień
Ulica Wybrzeże Puckie 1