27 listopada 2022 roku, w godzinach 12:00 - 14:00 w Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Pradze-Północ odbędą się warsztaty z tworzenia motanek.

W niedzielę wracamy do tradycji ludowych. Zapraszamy na warsztaty z tworzenia motanek - ręcznie robionych lalek, które według słowiańskich wierzeń mają spełniać życzenia, chronić, przyciągać szczęście i pomyślność. Lalki wykonuje się tylko z naturalnych materiałów z dodatkiem min. ziół, kasz, ziaren. Do stworzenia swojej lalki weźcie coś osobistego.

Motanki to ręcznie motane lalki, które mają spełniać życzenia, chronić, przyciągać szczęście i pomyślność. Lalki te wywodzą się ze słowiańskiej tradycji ludowej. Tworzone są ze skrawków materiałów, jedynie poprzez ręczne owijanie i zawiązywanie tkanin za pomocą sznurków, tasiemek, czy włóczek. Lalki wykonuje się tylko z naturalnych materiałów z dodatkiem min. ziół, kasz, ziaren.

Podczas warsztatu każdy wykona osobistą lalkę mocy spełniającą życzenia, czyli żadanicę. Ważne jest, aby na warsztat przynieść także coś osobistego – tkaninę (np. pochodzącą z własnego nienoszonego już ubrania), tasiemkę, włóczkę, czy jakąś ozdóbkę, koralik, pieniążek. Poza tym każda motanka zgodnie z tradycją powinna otrzymać prezent od osoby, która będzie chciała korzystać z jej mocy. W prezencie można dać jej mały koralik, ozdobną tasiemkę, czy jakąkolwiek inną ozdóbkę, która upiększy motankę.

Po warsztatach zapraszamy na andrzejkowy koncert Kukaj Kukawko! z ludową muzyką na żywo o godz. 14.30. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo pod adresem zapisykamien@zzw.waw.pl do 25.11.2022 do godz. 13:00 lub do wyczerpania miejsc.

27.11.2022 (niedziela)
Godzina rozpoczęcia: 12:00
Pawilon Edukacyjny Kamień
Ulica Wybrzeże Puckie 1