W sobotę 14 maja 2022 roku zapraszamy na nocne odkrywanie Pragi-Północ podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Noc Muzeów to jedyne takie wydarzenie, kiedy zapraszamy mieszkańców do odkrywania niezwykłych zakamarków Miasta i instytucji kultury podczas nocnych spacerów. Propozycje spędzania wieczoru soboty 14 maja 2022 r. to bezpłatna okazja do poznania Pragi jeszcze lepiej. A co tego dnia oferujemy na Pradze-Północ sprawdzić można poniżej.

Pałacyk Konopackiego (ul. Strzelecka 11/13) - godziny otwarcia: 18.00-00.00

  • W trakcie warszawskiej Nocy Muzeów zapraszamy na spacery, w trakcie których poznacie historię Ksawerego Konopackiego i jego domu, zwiedzicie odrestaurowany budynek i weźmiecie udział w działaniach performatywnych Teatru 59 minut. Po każdym spacerze zaproponujemy mini sesje relaksacyjne ze światłoterapią, termoterapią i zapachoterapią w zielonej Przestrzeni Uważności. Na tarasie uczestniczki „Warsztatów Wy.twórczych – Made in Praga” zaprezentują kolekcję inspirowaną Pragą. Poznacie krawiectwo cyrkularne nawiązujące do dziedzictwa pracy, napraw i lokalnych zakładów produkcyjnych. Podczas spaceru będą dostępne osoby mówiące po ukraińsku działające w Praskiej Świetlicy, która funkcjonuje na co dzień w Pałacyku.

Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) - Otwarcie wystawy Celina Osiecka. Usługi fotograficzne - Godziny otwarcia: 18.00-00.00:

  • Fotografka Celina Osiecka jest autorką tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków. W 1968 roku uzyskała tytuł Mistrza rzemiosła w dziedzinie fotografowanie, a następnie otworzyła własny zakład na Saskiej Kępie, który prowadzi nieprzerwanie do dziś́. Wystawa to nie tylko prezentacja sylwetki wyjątkowej warszawianki, ale także dokument półwiecza historii rzemiosła fotograficznego oraz świadectwo zmian, które zaszły w dziedzinie fotografii, w kulturze, modzie i obyczajowości. Spacer „Kultowe zakłady rzemieślnicze Saskiej Kępy”. Na trasie spaceru firmy-zabytki z historią sięgającą kilku dekad: Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej, Pracownia Zegarmistrzowska Marka Drzażdżyńskiego i Cukiernia Irena. Spotkanie o godzinie 15.00 na Rondzie Waszyngtona. Obowiązują zapisy. W Muzeum Warszawskiej Pragi będzie można również zwiedzić wystawę stałą prezentującą dzieje prawobrzeżnej Warszawy i wyjątkowe przestrzenie żydowskiej modlitewni. O godz. 21.00 na dziecińcu Muzeum rozpoczną się koncerty: wystąpi Orkiestra Społeczna i chór Sirenes.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego po zmroku (ul. Ząbkowska 23/25) - Godziny otwarcia: 18.00-00.00:

  • Muzeum Drukarstwa to unikatowe wydawnictwa, oprawy artystyczne, grafiki, maszyny drukarskie oraz zabytki sztuki pisarskiej. Zapraszamy do samodzielnego odbicia pamiątkowej karty specjalnie przygotowanej na Noc Muzeów 2022.

Armia Zbawienia Warszawa Praga-Północ (ul. Ząbkowska 23/25 lok. 9, wejście od ul. Markowskiej) - Godziny otwarcia: 13.00-16.00:

  • W ramach Nocy Muzeów Armia Zbawienia zaprasza w swoje progi na zwiedzanie siedziby oraz opowieści o historii Armii i prowadzonej przez nich działalności.

Teatr XL (Pl. Hallera 5 lok. 10a):

  • Teatr XL przygotował 10 pojedynczych wejściówek na na sobotnią sztukę. Wejściówki można odebrać od 11 maja w kawiarni Tu Mi Wolno działającej przy Teatrze. Na stare lata pójdę do dzieci to przedstawienie realizowane w formule teatru forum. Dzięki wskazówkom widzów każde przedstawienie może skończyć się inaczej. Sztuka to pełna humoru opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych. Przedstawienie odbędzie się w sobotę 14 maja o godz. 20.00 w Teatrze XL na Pl. Hallera 5. Klub Offside (ul. Wileńska 23) - Godziny otwarcia: 17.00-2.00. Wystawa plakatów autorstwa Pawła Skya - Paweł Sky od 1994 r. zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej. Za swoje projekty nagrodzony m.in. Silver TaMga, Obsesją Papieru czy Złotym Smokiem. Na co dzień projektuje dla instytucji kulturalnych, współpracuje z redakcjami prasowymi i agencjami reklamowymi. Plakaty autorskie zaczął tworzyć w 2010 roku. Dotychczas powstało około 100 autorskich plakatów przede wszystkim w dwóch cyklach „WARsaw” i „eMOcJE”. Do tej pory zaprezentował je podczas ponad 10 wystaw. Pierwsza indywidualna wystawa jego plakatów miała miejsce w 2013 roku.

Persistence - w dawnej Fabryce Maszyn i Kamieni Młyńskich (ul. Kłopotowskiego 11) - Godziny otwarcia: 20.00-23.00:

  • Artystyczna podróż do świata sztuki i mody - po dwóch stronach Wisły, w Starej Fabryce Koronek oraz dawnej Fabryce Maszyn i Kamieni Młyńskich. Wielcy Mistrzowie, artyści reprezentujący kilka pokoleń i różne dziedziny sztuki: design, fotografia, grafika, kaligrafia, literatura, moda, multimedia, muzyka, performance, rzeźba, taniec, tkanina, zaprezentują swoją wizję i interpretację pojęcia trwałości. Tradycje przedstawimy za pomocą nowoczesnych środków wyrazu. Zapraszamy do wspólnego doświadczania ponadczasowego piękna oraz poszukiwania i czerpania inspiracji z różnych kultur.

Teatr Baj (ul. Jagiellońska 28):

  • "W poszukiwaniu cienia" - pokaz teatru cieni z elementami warsztatowymi - kameralny pokaz teatru cieni, połączony z elementami warsztatowymi, przygotowany specjalnie z okazji tegorocznej Nocy Muzeów. Wydarzenie odbędzie się 14 maja o godz. 18.30 i o godz. 19.30. Zwiedzanie Galerii Lalek - Zwiedzanie z kustoszem, Łukaszem Kuczyńskim, skierowane jest do widzów od 5. roku życia. Zwiedzanie odbędzie się 14 maja o godz. 18.00 i o godz. 19.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy: bow@teatrbaj.pl lub 789 142 249.

Klitka, Atelier Fotograficzne (ul. Stalowa 18) - Godziny otwarcia: 18.00-01.00:

  • Klitka Atelier osiągnęła pełnoletność i z tej okazji zaproszono artystów. którzy swoimi wystawami, pracami współtworzyli artystyczną atmosferę tego miejsca. Wystawa malarstwa, rzeźby, ceramiki, fotografii. Udział biorą: D. Fiet, J. Burda, A. Kowal, M. Kryńska, A. Chełmicka, K. Dworzniecka, Mariusz Wolański, K. Pataraia, D. Pataraia, B. Fiodorowicz, M. Hajnosz, M. Maciejewski, Mirosław Wolański, S. Kłosiewicz, J. Świerczyńska, P. Mostowski, J. Mostowska, J. Czumaczenko, M. Mirewicz- Czumaczenko, M. Płonka, M. Marczuk, P. Broma, M. Piątek, J. Delbar

ToTuart (pl. Konesera 10a) - Godziny otwarcia: 12.00-22.00:

  • Pod osłoną nocy będzie można zobaczyć unikatowe dzieła sztuki rzeźbiarskiej autorstwa trzech wielkich polskich artystów znanych przede wszystkim z twórczości malarskiej i wpisujących się w nurt realizmu magicznego: Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego i Wojciecha Siudmaka. Ponadto zapraszamy do Centrum Praskiego Koneser na pokaz Codzienników Artystycznych – autorskich wideopostów galerii Totuart, które pokochało już prawie 37 000 użytkowników Instagrama.

Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej (ul. Marcinkowskiego 2) - Godziny otwarcia: 18.00-23.00:

  • W Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej zwiedzający obejrzą wystawy przedstawiające rozwój techniki ratowniczej na przykładzie pojazdów i sprzętu pożarniczego z przełomu XIX i XX w. Będą mieli również okazję poznać historię Warszawskiej Straży Pożarnej, która jest najstarszą zawodową formacją pożarniczą w Polsce. Dodatkowym elementem edukacyjnym będzie prezentacja mobilnego symulatora zagrożeń występujących w budynkach mieszkalnych.

Woda Sodowa (ul. Czynszowa 6) - Godziny otwarcia: 18.00-01.00:

  • To idealna propozycja dla turystów z lewej strony Warszawy, entuzjastów PRL-u i poszukiwaczy autentycznej historii miasta. Miejsce, w którym można znaleźć się w świecie pozbawionym elektroniki cyfrowej, zadzwonić z telefonu tarczowego, puścić płytę winylową, skorzystać z maszyny do pisania. To niektóre z wielu atrakcji. Odtworzona Sodowiarnia wraz z częścią mieszkalną z 1978 roku. Wystawa syfonów szklanych i szklanych butelek przedwojennych firm warszawskich. Pokaz wytwarzania wody sodowej w ulicznym saturatorze. U nas historia bawi i uczy. Nasze miejsce nie jest dostępne na co dzień, więc z okazji Nocy Muzeów zachęcamy do odwiedzin.

Galeria Szuflada (ul. Kawęczyńska 4) - Godziny otwarcia: 19.00-23.00:

  • W pracowni ceramicznej Galerii Szuflada goście będą odbijać łapki swoich czworonożnych pociech w glinie. Taki pamiątkowy odcisk będzie można odebrać sobie po wypaleniu i mieć na pamiątkę. Na zrobienie odcisku obowiązują zapisy pod adresem: szufladagaleria@gmail.com.

Miejski Ogród Zoologiczny (ul. Ratuszowa 1/3):

  • Warszawskie ZOO zaprasza 14 maja na trzy bezpłatne spacery z przewodnikiem po domu dyrektora ZOO Jana Żabińskiego oraz jego żony Antoniny, w którym Państwo Żabińscy podczas II wojny światowej uratowali kilkaset osób szukających schronienia. 1 grupa - g. 19.00-19.40 - oprowadzanie w jęz. polskim, 2 grupa - g. 20.00-20.40 - oprowadzanie w jęz. polskim, 3 grupa - g. 21.00-21.40 - oprowadzanie w jez. angielskim. Grupy max 20 osób powyżej 12 roku życia. Prowadzenie - przewodnik z Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA. Zapisy od 4 maja do wyczerpania miejsc, w Dziale Edukacji Warszawskiego ZOO pod nr tel. +48 22 619 56 28. Zbiórka: przy wejściu od ul. Ratuszowej.

Pracownia Wschodnia (ul. Skoczylasa 8) - Godziny otwarcia: 19.00-00.00:

  • Podczas tegorocznej Nocy Muzeów znów otwieramy całą Pracownię Wschodnią! Tego dnia, od 19.00 do północy zapraszamy wszystkich na nocne zwiedzanie naszych departamentów: Galerii, Pracowni Foto, Oficyny Peryferie oraz Pracowni Sito. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym oprowadzanie po aktualnej wystawie Galerii i live printing w Pracowni Sito. Przynieś własną koszulkę (lub inny materiał) i wydrukuj jeden z wzorów przygotowanych przez artystów związanych z naszą pracownią.

Centrum Twórcze Przerób-My (pl. Konesera 8) - Godziny otwarcia: 18.00-22.00:

  • Warsztaty rzemiosła, rękodzieła i upcyklingu w Centrum Twórczym Przerób-My, które znajduje się w klimatycznych, zabytkowych wnętrzach na terenie dawnej Fabryki Wódek Koneser. Przerób-My koncentruje się na współpracy z ekspertami z różnych dziedzin: designu, rękodzieła, ekostolarki, upcyklingu, którzy prezentują tajniki swojego warsztatu pracy oraz prowadzą warsztaty twórcze. Goście będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach upcyklingu (tworzenia nowych przedmiotów z tych, których już nie używamy) i rękodzieła, oraz poznać dawne techniki rękodzielnicze i rzemieślnicze.

Galeria sztuki Po Prawej Stronie Wisły (ul. Konopacka 15/1a) - Godziny otwarcia: 18.00-01.00:

  • W dniu 10 lutego 2020 roku umiera Mama Magdy Kozarzewskiej. Po pogrzebie artystka wraca do Londynu. Covid, nieznana zaraza atakuje świat, który zostaje zamknięty. Uwięziona w domu maluje. Temat nasuwa się sam, przepracowanie żałoby w zamknięciu. Powstają martwe natury symbolizujące miejsca oraz przedmioty, przypominające tę najlepszą Przyjaciółkę - Mamę. Śmierć najbliższej osoby oraz zaraza zmieniły całkiem plany Magdy Kozarzewskiej. Pakowała się na rejs dookoła świata, z którego miały przyjechać bajecznie kolorowe obrazy.

Zakład Realizacji Przewozów Praga (ul. Kawęczyńska 16a) - Godziny otwarcia: 14.00-18.00:

  • Po długiej przerwie Zakład Realizacji Przewozów na Pradze otworzy swe bramy dla zwiedzających. Zaprezentowane zostaną m.in. długo niewidziane wagony zabytkowe oraz nowa odsłona Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego. O godz. 18.00 paradą niezwykłych zabytków w akompaniamencie tramwajowej orkiestry dętej goście przeniosą się na plac Narutowicza. Tu wagony będą dostępne dla odwiedzających do godziny 22.00. Dla uczestników Nocy Muzeów uruchomiona zostanie specjalna linię dowozową M, której zabytkowe wagony będą docierały pod bramę Zajezdni na Pradze. Po przeniesieniu wydarzenia na plac Narutowicza linia M będzie obsługiwać trasę do al. Zielenieckiej, umożliwiając zwiedzającym odwiedzanie wyjątkowych miejsc w każdej części miasta.

Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK – spacer po wielokulturowej Pradze:

  • Zbiórka: przy pomniku ks. I. Skorupki obok Katedry św. Floriana, godz. 16.00. Na spacer po Wielokulturowej Pradze zaprasza przewodnik PTTK po Warszawie Iwona Kulesza. Spotkanie z grupą - przy pomniku ks. I. Skorupki obok Katedry św. Floriana. Trasa będzie wiodła ulicami Sierakowskiego, Kłopotowskiego, Jagiellońską oraz Cyryla i Metodego do cerkwi na Pradze.

Pawilon Edukacyjny Kamień (Wybrzeże Puckie 1):

  • Wystawa "Myśli woskiem malowane" Celiny Chorąży. Pawilon Edukacyjny Kamień to nadwiślańskie centrum edukacji ekologicznej Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. To przestrzeń edukacji przyrodniczej, debat, spotkań, wymiany doświadczeń, kreatywności i zielonych inicjatyw, otwarta dla wszystkich mieszkańców. Urzeka wyjątkową architekturą otwartą na otaczającą przyrodę. Organizator zaprasza do odwiedzenia Kamienia i zanurzenia się w pięknie przyrody i sztuki podczas wernisażu wystawy Celiny Chorąży „Myśli woskiem malowane”. Tkaniny ozdobione dawną techniką batiku zostaną zaprezentowane na surowych betonowych ścianach pawilonu. Prace ukazywać będą poetyczną relację natury i człowieka. Związek artystki z przyrodą jest bardzo osobisty - na co dzień jest ogrodniczką opiekującą się zielenią w Warszawie.

Galeria Stalowa (ul. Stalowa 26) - Godziny otwarcia: 17.00-22.00:

  • Galeria Stalowa serdecznie zaprasza do odwiedzenia wystawy malarstwa "Ceci nest pas un titre" i na spotkanie z artystą Arkadiuszem Karapudą. Oprowadzanie autorskie odbędzie się o godz. 17.00, 19.00 i 21.00. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Lipka.

Galeria 81 Stopni (ul. Kłopotowskiego 38) - Godziny otwarcia: 18.00-01.00:

  • Wystawa malarstwa Magdaleny Król i "Otwarte pracownie". W pełnym zamaszystej różnorodności projekcie Magdalena Król swobodnie czerpie z motywów ludowych mitologii, prowadząc ich spontaniczną fuzję osadzoną we współczesnym kontekście. Zagadnienie hybrydyczności występuje tu na różnych poziomach: zarówno w fizycznym przedstawieniu, jak i w połączeniu sensów zaczerpniętych z przeciwstawnych znaczeniowo tradycji: budzącego grozę i respekt świata Hellenów oraz pogodnych, dających otuchę wierzeń bałkańskich. Nie są to jednak niedostępne byty, sztywne figury z zamierzchłych czasów, lecz figlarne monstra skore do bezpośredniej konfrontacji z odbiorcą.

Muzeum Polskich Zegarów (ul. Wileńska 9) - Godziny otwarcia: 12.00-00.00:

  • Wystawa polskich zegarów z okresu PRL. Muzeum Polskich Zegarów to prywatna inicjatywa, przedstawiająca kolekcję czasomierzy z okresu PRL. Wystawa traktuje o pięciu powojennych dekadach produkcji zegarów na terenie Polski. Na ekspozycji można obejrzeć kilkadziesiąt obiektów, które obrazują różnorodność wzornictwa i funkcji mechaniki precyzyjnej z tamtego okresu. Wśród zbiorów są m.in. popularne zegary ścienne, budziki, minutniki, a także czasomierze techniczne czy zegary specjalne.

Oddział Przewozów Stalowa (ul. Stalowa 77) - Godziny otwarcia: 20.00-00.00:

  • Zwiedzanie zajezdni autobusowej Stalowa, w tym linii obsługi codziennej, stacji kontroli pojazdów i hal technicznych. Prezentacja pojazdów transportu publicznego, w tym pojazdów zabytkowych. Przejażdżki zabytkowym autobusem Somua z przewodnikiem.