W pejzażu lewobrzeżnej Warszawy po II wojnie światowej dominowały ruiny i zgliszcza. Nic zatem dziwnego, że właśnie na Pradze znalazły swoją siedzibę urzędy, tu toczyło się życie kulturalne. Na Pradze znaleźli także schronienie ocalali z Zagłady Żydzi – jedni mogli wreszcie opuścić swoje kryjówki, inni – wrócili z wygnania, z sowieckiej Azji Środkowej i Syberii.

Przez kilka lat mieszkali tu poeci, pedagodzy i malarze. W dzisiejszym Teatrze „Baj” odbywały się spektakle Teatru Żydowskiego Idy Kamińskiej, zanim jeszcze znalazł on na dłużej miejsce na obecnym placu Piłsudskiego. Dziś niemal nikt z nich nie żyje, tym bardziej więc warto przypomnieć sylwetki i losy żydowskich artystów powojennej Pragi.
Informacje praktyczne

Prowadzenie spaceru: Bella Szwarcman-Czarnota – pisarka, publicystka, redaktorka, tłumaczka i filozofka.

Miejsce zbiórki: przed Teatrem „Baj” (ul. Jagiellońska 28)

Udział w spacerze jest możliwy na podstawie biletów (dostępnych na 2 tygodnie przed wydarzeniem) wcześniej zakupionych w kasie Muzeum Warszawskiej Pragi lub online.

Wydarzenie zrealizowane w cyklu „Prawobrzeżni” dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

15.04.2023 (sobota)
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Muzeum Warszawskiej Pragi
Ulica Targowa 50/52